sobota
22. 1.
18:00
Cestovatelská jednohubka | Petr Jan Juračka

Cestovatelská jednohubka | Petr Jan Juračka

Besedy a přednášky, Beseda, přednáška

150 min

Tato akce již proběhla a nelze na ni zakoupit vstupenky

Petr Jan Juračka

Cestovatelská jednohubka je nový cyklus přednášek, který vás bude bavit po celý rok! Jako první zavítáme Do Indonésie na želvy! s Petrem Janem Juračkou, fotografem, přírodovědcem a cestovatelem.

Na želvy! Sbalit si ranec a vyrazit na neobydlené ostrovy ležící v Celebeském moři zní možná jako skvělý nápad, přestože to lecjaký smrtelník udělat nemůže, neboť jej do tohoto zapovězeného území nikdo nepustí. Já měl to veliké štěstí, že mezi mé kamarády mohu zahrnout Hanku Svobodovou, která na těch tropických ostrůvcích tráví mnoho času bojem proti pytlákům i lidské lhostejnosti, a mohl jsem tak tato přísně střežená místa na vlastní oči vidět. A fotit. A točit. Cesta do Indonésie však byla úplně jiná než všechny moje předešlé výpady mimo standardní pohodlí evropského kontinentu. Viděl jsem na vlastní oči rozsáhlé plantáže palmy olejné, stovky tun naplaveného plastového odpadu uprostřed panenské přírody, mořské cikány, ale taky vajíčka kladoucí dospělou karetu, stovky malých líhnoucích se želv, fenomenální medúzy a málem mě spolkl žralok velrybí. Tomu všemu mi byla svědkem nejen moje žena, ale také naše malé dcery, které odvážně čelily příkoří cest, rýže, štípanců od komárů a mrtvého vorvaně, který je několik dní děsil před naším příbytkem. Tahle přednáška bude zkrátka úplně jiným příběhem, než jaký jsem doposud vyprávěl.

Co o sobě říká Petr Jan Juračka?

Narodil jsem se v roce 1985 s hodně špatným zrakem. Až tak špatným, že doktoři mým rodičům tvrdili, že patrně oslepnu úplně. Když mi bylo 16 měsíců, dostal jsem na nos svoje první brejle a od té chvíle jsem je prakticky nesundal. A dokonce jsem ani neoslepl, ale naopak, užívám si naplno zasněných pohledů z okna, z vrcholků hor, skrz hledáček fotoaparátů a co je pro mě nejvíce typické - skrz mikroskop. Miluju totiž všechny typy světla, barev i tvarů.

V současné době se fotografii věnuji zejména na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde fotím pomocí světelných i elektronových mikroskopů, bezdrátově řízených blesků a časosběru. Krom těchto aktivit jsem také podlehl kouzlu rádiem řízených vrtulníků a filmu. A co je pro mě asi nejtypičtější - vše co dělám, dělám s až s naprosto fanatickým zaujetím. Jsem hrdým ambasadorem českého zastoupení Nikon, DJIHighPointLowePro. Na hory a dál mě vybavuje Hanibal a zadek si teď v rámci přípravy na velehory vozím na kolech Rock Machine.

Více informací na  na webových stránkách Petra Jana Juračky ZDE.

Vstupné: 160 Kč / 140 Kč senior +65 let, student do 26 let, ZTP. 

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Viac informácí o souborech cookie najdete zde.