Historie kina

Budova Kina Napajedla byla postavena v roce 1955 ve stylu socialistického realismu v nejstarší části města Na Kapli. Stavbu realizoval Československý státní film a sál čítal 500 sedadel. V roce 1956 bylo nové kino slavnostně předáno městu. Z kroniky města se můžeme dočíst, že kino bylo velmi oblíbené, hrálo skoro denně a nabízelo bohatý program. Bylo hojně navštěvováno až do 60. let minulého století, kdy se v domácnostech značně zvýšil počet televizorů, a návštěvnost kina poklesla. Postupně se snižoval počet sedadel. To ovšem neodradilo napajedelské filmové nadšence, kteří dále v kině promítali, nejen ruskou filmovou tvorbu, ale hlavně oblíbenou českou. Díky jejich práci, nadšení a péči se promítalo po dlouhá léta a budova kina se zachovala v původní podobě do dnešních let.

stavba-kina-1954.jpg
kino-napajedla-jpg.jpg

Nedávná historie Kina Napajedla

Kino Napajedla do roku 2009 promítalo ve dnech úterý, středa a neděle. Skladba filmů byla různorodá. Promítaly se především filmy americké a české distribuce. Artovou tvorbu nabízel v kině každé úterý filmový klub „Kinečko Charlie“ a novinky roku se promítaly také v Letním kině.

Velmi oblíbený byl Dětský filmový festival, který každoročně nabízel přehlídku dětských filmů a pohádek jak české, tak zahraniční distribuce, a po tři promítací dny vyprodával sál kina.

V roce 2013 byla budova uzavřena, aby mohla projít rozsáhlou rekonstrukcí, která byla financována z městského rozpočtu. Z kinosálu byl vytvořen multifunkční sál s vysunovacím pódiem, čítající 170 míst. Při rekonstrukci byl kladen důraz na zachování původní podoby kina. V roce 2013 zde bylo z městského rozpočtu investováno 3,5 mil. Kč, v roce 2014 7,5 mil. Kč.

V lednu roku 2015 bylo kino Městem Napajedla předáno zpět do užívání Klubu kultury Napajedla. Slavnostní otevření se konalo dne 16. 1. 2015 za účasti v ten den devadesátiletého Františka Pavlíka, který po dlouhá léta kino provozoval. Tímto dnem se do kina po třech letech rekonstrukcí opět vrátil život a čilý ruch. Klub kultury Napajedla zde začal pořádat cestovatelské a historické přednášky a besedy, provizorně přes projektor na podiu promítat fotky a krátké filmy k besedám, koncerty, festival Cestovatelský mišmaš atd.

V září roku 2016 proběhla digitalizace kina dle standardu DCI a s použitím technologie 3D obrazu a 3D zvuku. Kino Napajedla bylo v plném provozu slavnostně otevřeno dne 30. 9. 2016.

Tento web používá na poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte. Viac informácí o souborech cookie najdete zde.